Jdinato.cz     |       info@jdinato.cz   |       +420 725 489 889     |    Obchodní podmínky   |     Doprava a platba

Bezpečnostní prvky trampolín

08.01.2023 Ladislav Chyba Inspirace

Objevují se informace, že počty úrazů na trampolínách stoupají. To jde ruku v ruce s jejich rostoucí oblibou, ale ve srovnání s jinými atletickými aktivitami má trampolína podobnou míru zranění. Úrazy související s trampolínou nepatří mezi nejčastější dětské úrazy. Ty většinou přicházejí s kontaktními sporty. I proto se nedoporučuje větší počet jedinců na trampolíně, aby se minimalizovalo riziko úrazu. Vzniklá situace tedy více souvisí s nevhodným používáním, než trampolínami jako takovými. Riziko úrazu lze dále minimalizovat díky vhodným bezpečnostním prvkům.

Kdy vznikají úrazy na trampolíně nejčastěji?

Dochází k nim většinou doma, kdy skokani nedodržují bezpečnostní pravidla a trampolína a její vybavení je nekvalitní.

  1. trampolínu často používá několik skokanů současně
  2. pád z trampolíny díky absence ochranné sítě
  3. propadnutím ochrannou sítí díky nerovnému terénu a naklopené opadové ploše
  4. případně když na ochrannou síť lezou děti
  5. provádění extrémních triků a kaskadérských kousků, které jsou mimo schopnosti skokana

Bezpečnostní prvky trampolín

  1. Tunelový vlez
  2. Krytí pružin
  3. Horní hrana
  4. Kvalitní rám
  5. Zatravňovací bezpečnostní dlaždice

Tunelový vlez

Mezi další bezpečnostní prvky patří i tzv. "tunelový vlez". Ten se liší od klasického zipového zejména tím, že oproti skoku na zip, kdy může dojít k jeho rozjetí nebo zapomenutí ho zapnout, se tunelový vlez jen prohne. Je totiž vyroben překryvem dvou síťovin a děti prolézají dovnitř tunelem.

Krytí pružin

Kvalitní trampolíny mají vždy zajištěno krytí pružin a rámu. Nejčastěji se řeší polstrováním položeným na pružinách v tzv. "límci" a kvalitní síťovinovou memránou nataženou mezi dopadovou plochou a konstrukcí kotvící pružiny tak, aby nemohlo dojít k zasunutí nohy mezi pružiny.

Horní hrana

Relativně opomíjený prvek, ale velmi důležitý. Majitelé levnějších trampolín jistě znají situaci, kdy se děti věší na síť a horní hrana síťoviny se prověsí tak, kdy dítě skoro vypadne z trampolíny. Výztužný rám současně pomáhá celekové tuhosti a stabilitě konstrukce trampolíny.

Kvalitní rám

Tuhost rámu a celková stabilita konstrukce vycházející z tvaru nohou trampolíny u volně stojících trampolín. Základní provedení nohou je ve tvaru "W". Stabilnější provedení je vyráběno do tvaru "L"

Obrázek

Bezpečnostní dlaždice

Poměrně novým bezpečnostním prvkem trampolín, který vstoupil do obliby jsou tzv. zatravňovací bezpečnostní dlaždice k trampolíně. Ty je nutné instalovat zejména k trampolínám, které se zapouští do země a nemají vnější ochrannou síť. Výhodou takového prvku je estetičnost. Zapuštěné trampolíny lidé totiž volí, pokud nechtějí narušovat krajinný ráz zahrady a ochranná síť, která by se kolem trampolíny musela vztyčit, by tento reliéf narušila. Z tohoto důvodu lze instalovat dlaždice, které jsou navrženy, jako zatrvňovací. Splynou tak s trampolínou i zahradou a současně poskytnou potřebné bezpečí sportovcům.

obrázek

Jak je vidět, pro trampolíny existuje poměrně široká škála aktivních ochranných prvků. K nim patří i řada těch pasivních, které zákazník primárně nevidí, protože vychází z aktivního vývoje materiálů a vlastností produktů. Mezi ně patří například i kvalita pružin, které tlumí doskok, tvar celé trampolíny bránící překlopení, vyboulení ochranné síťoviny a další. 

Z toho vyplývá, že se výrobci opravdu snaží hledat cesty, jak tento sport udržet dostupný a především bezpečný pro široké masy. Nezbývá, než se také zapojit a dát pozor při používání trampolíny a dodržovat pravidla používání.

Příjemnou zábavu a kvalitně trávený čas s přáteli a rodinou během kratochvílí s vaší trampolínou.
Jdinato.cz

Zakázkové gravírování na hru Kroket Zakázkové gravírování na hru Kroket

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek