Jdinato.cz     |       info@jdinato.cz   |       +420 725 489 889     |    Obchodní podmínky   |     Doprava a platba

Inspirace na venkovní hřiště a dětskou posilovnu

02.03.2021 Ladislav Chyba Inspirace

Jaro se blíží a s dětmi doma šijí všichni čerti. Připravte jim venkovní vybití energie v zákoutích vlastní zahrady. O prospěšnosti pohybu na zdravém čerstvém vzduchu jsme si psali již v předešlém článku. Popsali jsme si, proč je pohyb důležitý a prozradili staré triky našich babiček. Děti se učí skrze přírodu poznávat samy sebe i komunikovat s okolním světem. Od útlého věku podvědomě vědí, že nejvíce zábavy skýtá houpačka nebo zahradní prolézačka před domem. Vzpomeňte sami na svá dětská léta. 

Jděte jim příkladem a nebuďte doma zavření s mobilem. I malý domek na předměstí s malou zahrádkou skýtá vlastní živou i neživou přírodu, kde se dětí mají možnost mnohé naučit o dění kolem nich. Jednou z cest je i rozvoj fantazie, představivosti a pohybové motoriky vyžitím na dětském hřišti. Vhodným rozmístěním prvků v prostoru zahrady nabídnete celou škálu nových podnětů.

Když chybí fantazie, nastupuje inspirace

To, jaké bude vaše hřiště záleží jen a jen na vás. Pokud si ale nejste jisti, trochu vás popostrčíme a snad i inspirujeme. Je samozřejmě nutné brát na zřetel několik základních faktorů, které je si dejte na pomyslné misky vah. Od nich se odvíjí, jak bude hřiště vypadat a jakou skladbu her zvolíte. Patří mezi ně:

  • čas
  • vlastní nápady
  • šikovnost
  • prostor
  • návaznost na okolí
  • rozpočet

Jak jde čas a potřeby se mění

Děti rychle rostou, takže není čas otálet, pokud máte nápad a prostor, připravte herní kout, který poskytne co nejširší škálu vyžití. Tento aspek je důležitý zejména u příměstských zahrad, kde není místa nazbyt. Zde uplatníte multifukční herní prvky, které na jednom místě nabídnou širší vyžití podobně jako "Dětská převažovací houpačka Exit Seesaw". Na ní se děti houpou, ale i točí jako na kolotoči.

Výhodou houpačky je, že díky speciální kotvě ji můžete umístit kamkoliv na zahradu a později ji jednoduše přesunout nebo v jejím okolí lehce posekáte trávník.

 

Rozvíjejte motoriku a pohybovou gramotnost

Jedním z hlavních aspektů života je pohyb. Děti se hýbou hodně a všude. I proto je nezbytné a pro rodiče výhodné prostor vymezit třeba rohovým řešením venkovní lezecké stěny. Lezení je nejlepší formou rozvoje motorické gramotnosti dětí. Stěny a produkty BLOCkids jsou vyvíjeny speciálně pro dětské lezení a kvalitou plní nejvyšší požadavky na odolnost. O tom svědčí i speciální UV stabilní směs používaná pro venkovní instalace, kde je zvýšené namáhání jak od dětí tak povětrnostních vlivů.

Výhodou stěny je, že je, že jde o modulární systém. Díky tomu stěnu lze rozvíjet, doplňovat a přeskládávat dle aktuálních potřeb nebo ji doplňovat dalším příslušenstvím, jako žebříčky, tabule na kreslení atd. Lezecká stěna tak roste s dětmi a zapadne do koutku vaší zahrady, jako ulitá

Vzhled stěny si s námi můžete i nakonfigurovat nebo dohodnout individuální skladbu grafických a rozměrových prvků.

Stálicí jsou samozřejmě zahradní domečky, které vkusně doplní každé pískoviště nebo stromovou houpačku. Je pak jen na šikovnosti tatínků, jak moc dokážou takový domeček dětem vylepšit o další herní nebo funkční prvky prvky. Pokud má ale domeček sloužit více než jen jako úkryt nebo garáž pro kočárky a současně neoplýváte množstvím prostoru, doporučíme spíše hřiště a herní věže nebo domečky na vyvýšených nohách.​​

Prostor pod domečkem vyplníte dětským pískovištěm, bok stěny lze opatřit venkovní lezeckou stěnou a z domečku mohou děti prchat po skluzavce. V kombinaci s výše uvedenou otočnou houpačkou dětem vytvoříte plnohodnotný herní prostor, který bude nejen sloužit k zábavě, ale může i dokonale dotvořit vaše zahradní zákoutí.