Jdinato.cz     |       info@jdinato.cz   |       +420 725 489 889     |    Obchodní podmínky   |     Doprava a platba

Jak udržet hladinu bazénu čistou?

24.07.2021 Ladislav Chyba

Pokud vás trápí listí na hladině nebo jiné plovoucí nečistoty, které dokáží pokazit rodinnou pohodu u bazénových kratochvílí, je tento článek přesně pro vás. Podíváme se, jak si usnadnit život a dopřát si pohodlné chvilky klidu s dětmi místo nekonečných trápení s údržbou kousku vodní plochy v zahradě.

Tajemstvím úspěchu jsou tzv. "skimmery" jinak nazývané jako hladinové sběrače nečistot. S pomocí skimmeru do bazénu snadno a hravě odstraníte nečistoty jako listy, větvičky, pyl a v době sklizní i prach vířící z kombajnů, který se dokáže nést na velké vzdálenosti a hladinu pokrýt nehezkým filmem. Provedení skimmerů je různé. Lze zakoupit verze pro bazény, ale také pro zahradní koupací jezírka.

Základní dělení skimmerů pro bazény

Bazénové skimmery se napojují na bazénovou filtraci, která by měla mít dostatečný výkon, aby bylo čištění povrchu hladiny i ostatní vody plně funkční. Správný typ filtrace i skimmeru si zvolte dle typu bazénu (rámový, nafukovací, plechový,...). Správně zvolený filtr přefiltruje celý bazény do 6-8 hodin. Při velké zátěži nebo dlouhodobě vysokých teplotách by měl obsah bazénu přefiltrovat do 3-4 hodin. Skimmer volte vždy s ohledem na rozlohu plochy bazénu nebo jeho hloubku.

Obrázek

Skimmer pokrytý filmem po sečení kombajny cca po 1 hodině provozu filtrace.

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Použití bazénových skimmerů

Protože je toto zařízení u rámových bazénů EXIT Toys přímo napojeno na filtrační zařízení bazénu, nečistoty se posbírají dříve, než klesnou na dno bazénu. Bazénová voda je skrz skimmer nasávána přes košík zachycující větší hrubé nečistoty. Z něj pak proudí voda hadicí do filtračního zařízení bazénu. Z filtračního zařízení se voda dále přečišťuje přes čisticí médium (nejčastěji písek nebo vatové filtrační koule) a následně se vrací zpět do bazénu.

Samotný bazénový skimmer tvoří plováková dvířka = klapka do skimmeru. Jsou umístěné mezi hrdlem a sacím otvorem skimmeru. Dalším prvkem skimmeru je víko koše (přelivná hrana) a koš. Upevníte ho na plastový límec bazénu nebo na kovovou konstrukci bazénu.

Pro upevnění je většina skimemrů dodávána jako univerzální a pro upevnění tak máte možnost osazení za pomoci háku pro bazény s nafukovacím okrajem nebo za pomoci šroubovací aretace, kterou používáme i pro rámové bazény EXIT.

Obrázek

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Chyby při používání skimmerů

  1. Instalace na nevhodné místo bazénu
    • S ohledem na provedení bazénů exit volte již při jejich sestavení ohled na to, kterým směrem nejčastěji fouká vítr. Protože skimmery slouží ke sběru povrhových nečistot, umístěte výpusť bazénu a tedy i skimmer proti směru hlavního větru. Nasmrování je vhodné volit i kvůli krycím kopulím, kde zase oceníte snadný přístup k filtru i manipulaci s kopulí. I kopule jsou vhodnou formou pasivní prevence před nečistotami. Jen finančně náročnější a nelze je oproti skimemru použít při silném větru.
    • Pokud umístíte skimmer na špatné místo, nemusíte vypouštět celý bazén. Řešením může být pořízení delší sací hadice a přemístění skimemru na jiné místo bazénu. Je nutné jen dbát na dostatečný výkon filtrace. S prodlužující se hadicí může klesat sací výkon filtru.
  2. Umístění skimmerového koše příliš hluboko.
    • Některé skimmery mají horní přelivnou hranu, jako pevnou součást těla sacího koše. Jejich umístěním příliš nízko na posuvné liště hrozí, že nebude sát vodu z hladiny, ale pouze bude nasávat vodu z bazénového tělesa. Výhodou takových skimmerů je naopak to, že pouhým posunutím o zoubek lze velmi přesně zvyšovat a snižovat sání z hladiny a snadněji tak dosáhnout sání i jemného prachu z hladiny, než u skimmerů s volnou přelivnou hranou.
    • I skimmery s volnou přelivnou hranou mají své výhody. Plynule a samy reagují na změny hladiny vlivem odparu vody nebo odpouštěním při čistění filtrace. Nezregulujete ale tak snadno jejich sání jemného prachu, který doslova jen klouže po hladině. Přelivná hrana se chová jako plovák a plave na vodní ploše..

Má smysl používat skimmer?

Pokud stále váháte, myslete na to, že u bazénů je nezbytné hlídat kvalitu vody. Ta prudce klesá s jakoukoliv nečistotou usazující se ve vodě. Nespoléhejte proto pouze na praktické vysavače na dno bazénu a filtraci, dejte na prevenci. Používání vysavačů je sice spolehlivé, ale nezabrání průběžnému kalení vody. Čištění s vysavači je až finálním krokem údržby, protože vás stojí cenný čas. Ten věnujte raději sobě nebo rodině. Výsledky se se skimmery dostaví již po hodině používání. Dopřejte si prožití chvilek rodinné pohody po svém. Získáte tím více času a klidu ve své zahradě.

Odběr novinek