Jdinato.cz     |       info@jdinato.cz   |       +420 725 489 889     |    Obchodní podmínky   |      Doprava a platba    |      Velkoobchod

Recenze hry SHUFFLEBOARD / CURLING

20.11.2021 Ladislav Chyba Inspirace

Tato hra spadá do naší oblíbené kategorie, kdy získáte více her v jedné. Tentokrát jde o spojení her - Shuffleboard a Curling, které si můžete nyní zahrát ne jedné společné hrací desce o délce 180 cm. Hrací plochu můžete pohodlně rozebrat a složit. Dobře se tak přenáší a díky magnetickým páskům také opět spojuje. Pojďme se na tuto oblíbenou dárkovou herní variaci podívat. Jedná se totiž k jedno z herních potěšení, kterých jsme se jako malý nemohli u televizních obrazovek nabažit a vždy jsme obdivovali hráče běhající po ledu s košťaty a umetajícími cestu herním kamenům mířícím k cíli.

Hra Curling

Původní variantu Curlingu znali lidé již v 16. století v oblastech dnešního Skotska. Zde se hrála na zamrzlých jezerech a těšila se velké oblibě. U nás hru spíše obdivujeme v rámci klání na sportovních kanálech. A jelikož i v našich krajích chladných zim ubývá a příležitostí k bezpečné hře na zamrzlé ploše je minimum, je toto provedení vítaným zpestřením právě na sychravé zimní dny a večery v pohodlí rodinného obývacího pokoje.

Principem hry curling je "dostrkat" své herní kameny co nejblíže středu terče na protilehlé straně herní plochy. Za každý kámen, jenž se nachází v cílových kruzích nebo jejich blízkosti můžete získat 1 až 8 bodů, soupeř vždy žádný. Kolo může končit bez bodového zisku, pokud se žádný kámen nepřiblíží kruhům.

Obrázek

Herní sada SHUFFLEBOARD / CURLING od společnosti BEX Sport

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Hra Shuffleboard

Při této hře můžete trochu méně mířit a taktizovat, než u hry Curling. Stačí mířit na cílové mety a snažit se nahrát 15 nebo 21 bodů. Rozdílem této deskové verze je také počet kamenů ve hře. Oproti Curlingu, kde týmy nebo jednotlivci mají 8 kamenů, zde se hraje jen se 4 kameny v týmu.

Při hře musíte dát jen pozor, abyste nepřehodili poslední metu. Kámen nesmí skončit mimo hřiště vyznačené červenou linií nebo překročit poslední bodovanou čáru herní plochy.

Tato hra svým původem sice zdánlivě nezapadá do rodinného poklidného zázemí, hrála se totiž zejména v anglických hostincích již v 15. století. Postupně si ale získala popularitu i ve vyšších kruzích a to na panských venkovských sídlech jako Staffordshire, Winchester a Wiltshire. Obliba hry postupně narůstala napříč společenskými vrstvami a dosáhla svého vrcholu koncem 20. století.

Díky své jednoduchosti a hernímu duchu se dočkala nových, domácích variací a máme tak nyní možnost vám tento herní skvost nabídnout i pro pohodové chvíle s rodinnou a přáteli. Podívejte se s námi, jak je hraní jednoduché.

Obsah herního balení

Hra má vlastní krabici, takže se Vám obsah jen tak neztratí. V krabici naleznete 3 samostatné kluzné desky, které se spojují magnetický páskem proti posunu. Jedna deska je označena herními čarami a středovými kruhy pro hru Curling a druhá deska obsahuje "lajny" pro hru Shuffleboard. Spojením všech 3 desek získáte herní dráhu v celkové délce 180 cm. Je tedy vhodné hrát buď na zemi nebo delším jídelním stole.

Balení dále obsahuje 2 mantinely (startovní a koncový) zamezující vyskočení kamenů z herní plochy a 16 herních kamenů odlišených barvou pro hry Curling (8 + 8) a Shuffleboard (4 + 4).

Herní kameny jsou tvořeny plastovým kamenem obsahujícím kovovou kuličku, díky které kameny kloužou po herní ploše. Oproti konkurenčním provedením dbá BEX Toys na kvalitu a detailní provedení. Kameny jsou tak provedeny velmi věrohodně pro co nejrealističtější klouzavý pohyb po umělé ploše.

Jistě také oceníte variabilitu této hry a pokud jste spořivý, díky tomuto provedení získáte vlastně ne dvě ale hned 4 hry. Kromě kombinace her Shuffleboard a Curling 2 v 1 můžete odebráním středového dílu vytvořit verze Mini o podobných rozměrech jako konkurenční hry bez možnosti nastavení herní plochy.

Náš tip

Pokud budete hrát s malými dětmi, doporučujeme vytvořit herní plochu jen ze dvou desek a vynechat středový díl. Hry si tak více užije úplně každý, protože nebude nutné přesouvat herní kameny na tak dlouhou vzdálenost, která může být pro děti náročnější na překonání z důvodu nutnosti přesnějšího míření.

Hru je vhodné s dětmi hrát i tak na zemi. Zabráníte tak padání herních kamenů na zem z herní desky.

Obrázek

Herní kameny

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Herní strategie hry Curling

  1. Nemusíte vždy trefit, své kameny můžete posunout blíže ke středu i odrazem o jiné kameny.
  2. Soupeřovy kameny můžete vystrčit odrazem dále od středu, rozražením podobně jako kuželky při bowlingu.

Herní strategie hry Shuffleboard

  1. Stejně jako při Curling i zde lze vyrážet. Výhodou je, že hrajete na bodované mety, které jsou řazeny vzestupně za sebou. Pokud tedy vystrčíte odrazem protihráčův kámen, může ten váš současně skončit na nejvíce bodovanou metu.


>> Vyzkoušet hru  <<


Shrnutí z testování

Celkově nás hra zaujala zejména svou variabilitou a užili jsme si obě verze na výbornou. Nejde sice o dřevěné české provedení, ale hra si najde své místo u každého, kdo se nechce učit složitá pravidla papírových deskových her a chce si prostě jen užít trochu rodinné zábavy. Hra vás neomrzí ani díky verzi 2 her v 1, ale pokud vás tento segment  "šoupacích her" zaujal a chcete další variace, zřejmě velmi brzy vyzkoušíte další velmi populární hru zvanou PUKEC. Pokud vás zajímá i tato další hra, přečtěte si naši podrobnou recenzi této hry.


Bezpečnost hry Curling

Tato hra obsahuje menší části (herní kameny). I proto výrobce doporučuje hrát hru od 3 let výše a my se k tomuto doporučení rozhodně kloníme. Ostatní herní prvky jsou již dostatečně velké. Přesto dbejte zvýšené pozornosti, aby nedošlo k vdechnutí drobných částí nebo jiné nehodě.

Naše hodnocení hry 4/5 ⭐⭐⭐⭐☆

Klady hry SHUFFLEBOARD / CURLING

  • Všestrannost herního provedení 2 v 1
  • Vhodné jak na oslavy, tak pro posezení s přáteli nebo jen tak s rodinnou
  • Jednoduchá pravidla hry
  • Hra se strategickými prvky
  • Vynikající kluznost herní plochy

Zápory hry SHUFFLEBOARD / CURLING

  • Hra není příliš vhodná pro venkovní použití. Vyžaduje rovný podklad
Recenze hry YOU.FO Recenze hry YOU.FO Recenze hry SOFT PETANGUE vhodné i do interiéru Recenze hry SOFT PETANGUE vhodné i do interiéru

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek