Jdinato.cz     |       info@jdinato.cz   |       +420 725 489 889     |    Obchodní podmínky   |     Doprava a platba

Recenze hry SOFT PETANGUE vhodné i do interiéru

26.09.2021 Ladislav Chyba Inspirace

Tato relativně snadná francouzská hra s bohatou historií si získává své příznivce napříč generacemi a tak není divu, že právě slunečná odpoledne posledních dní lákají svými sluneční paprsky k nostalgickému zasnění a zábavě dobře známe z provensálského venkova provoněného fialovými kvítky levandule.

Hra SOFT PETANQUE

Petanque naleznete ve více verzích. Dobře známe jsou klasické kovové sady, ale nebývají výjimkou ani hezky zpracované dřevěné koule. Není tak divu, že se hra šíří celým světem a že právě švédští nadšenci, kde je počasí méně příznivé, přišli s verzí vhodnou, jak do sluncem protkaných dnů plných pohody, tak do deštivého počasí hezky v teple domova u krbové římsy a plápolajícího ohně. Ano, řeč je o verzi SOFT PETANQUE v provedení z textilních sáčků plněných pískem. 

Relativně lacině vyhlížející kartonový obal v sobě skrývá sadu kvalitně zpracovaného herního setu pro 2 a více hráčů. Po rozbalení vám do rukou spadne hned několik bytelných a prošívaných balónků. Ty vám určitě na první dojem připomenou míček z dětských let, tzv. hakis, ale současně vám bude jasné, že to co držíte v ruce není kus špatně naplněného kousku látky rýží. Míčky tedy krásně drží tvar a jsou příjemné na držení v ruce. To doceníte nejvíce, pokud si petanque ponecháte výhradně pro domácí hraní v interiéru. Hra si tak dlouho uchová své původní mechanické vlastnosti. Je ale pravda, že se kutálejí méně, než kovové nebo dřevěné verze. Pokud se ale rozhodnete hrát venku, vynechejte raději tvrdé povrchy jako dlažba nebo beton, což platí pro všechny verze. Textilie by se mohla častým hraním na betonu prodřít a znehodnotit.

Obrázek

Herní sada SOFT PETANQUE od společnosti BEX Sport

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

V krabici naleznete 3 červené a 3 černé balonky a 1 měkký jack, kterému se říká také tzv. prasátko. To má i své další názvy jako "but", "cochonnet", ale i "košonek". Nechybí samozřejmě ani česká pravidla. Většina z nás hru ale dobře zná ze starších francouzských filmů.

Pravidla hry Petanque

Proti sobě hrají 2 týmy sležené z 1-3 hráčů. Prasátko vhoďte na hřiště do vzdálenosti cca 6 - 10 m. Pokud hrají malé děti, nebo se tak dohodnou hráči mezi sebou, lze zkrátit vzdálenost na 5 - 8 m.

Hrací plochu tvoří nejčastěji:

 • trávník
 • písek
 • udusaná zem
 • koberec

První kouli vrhá hráč, jehož družstvo vrhalo prasátko. Týmy se pak v hodech střídají. Hráči by se měli během svých hodů snažit, aby svou kouli dostali co nejblíže k vrženému prasátku. Nejblíže hozená koule vyhrává. Při hře je povoleno i tzv. postrkování, které mění polohu prasátka i koulí protihráčů. Vždy je ale nutno využít pouze vržených koulí.

Obrázek

Červená sada koulí petanque

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Obrázek

Černá sada koulí petanque

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Bodování hry Petanque

Verze 1

Hrajete na 13 vítězných bodů. 1 bod = jedná výhra = družstvo s nejblíže vrženou koulí.

Verze 2

Hrajete na 13 vítězných bodů. 1 bod = každá ze 3 nejblíže vržených koulí

Herní strategie hry SOFT PETANQUE

 1. Kouli vrhněte dlouhým obloukem a koule po celou dobu letí vzduchem. Dopadem můžete cíleně "postrčit" ostatní koule. Své blíž nebo protihráčů dále. Tento styl hodů má dostatek energie na vyražení více koulí, ale nemusí být tak přesný.
 2. Kouli vrhněte polovičním obloukem, kdy koule letí a část dráhy se kutálí. Tento hod je vhodný na jemné posuny v herním poli.
 3. Proveďte kuželkový hod. Ten je vhodný asi jen doma na koberci a v písku prakticky neproveditelný. Koule rychle ztrácí pohybovou energii, ale jde o nejpřesnější z hodů, kterým postrčíte cokoliv kamkoliv.

>> Vyzkoušet hru SOFT PETANQUE <<


Shrnutí z testování

Jedná se o kvalitní a nápadité provedení hry. My jsme ji vyzkoušeli na naší písčité zahradě v březovém remízku, kde udusaný prachový písek přímo vybízel ke hře. Jelikož nás i děti hra bavila, je víc než jasné, že oproti jiným vrhacím hrám jako je třeba hra Ladde Golfsi tuto hru zahrajeme bez obav i doma v obýváku. Máme rádi univerzální provedení a tato hra to splňuje. I proto v našem hodnocení hra dostala tak vysoké ohodnocení.


Bezpečnost hry SOFT Petanque

U této hry musíme upozornit, že právě zmiňované prasátko je opravdu drobné a může dojít k jeho vdechnutí, pokud neuhlídáte malé ratolesti batolící se po koberci. V ostatních ohledech je hra ale bezpečnější, než jiná provedení nejen hry petanque, kde také létají herní kusy vzduchem. Měkčené části minimalizují riziko úrazu a co maminky ocení nejvíce, ani podlaha a zbytek interiéru touto hrou nevezme za své.

Obrázek

Herní partie SOFT PETANQUE od společnosti BEX Sport

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Naše hodnocení hry 5/5 ⭐⭐⭐⭐⭐

Klady hry SOFT PETANQUE

 • Bezpečnost herních prvků
 • Všestrannost herního provedení
 • Vhodné jak na oslavy, tak pro posezení s přáteli nebo jen tak s rodinnou
 • Jednoduchá pravidla hry
 • Rychlost herních partií
 • Lze hrát i sám

Zápory hry SOFT PETANQUE

 • Chybí transportní obal
 • Hra má jen 6 koulí místo 8, jak tomu bývá u kovových provedení hry
Recenze hry SHUFFLEBOARD / CURLING Recenze hry SHUFFLEBOARD / CURLING Recenze hry PUKEC alias Vzdušný hokej alias Cvrnkaná Recenze hry PUKEC alias Vzdušný hokej alias Cvrnkaná

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek