Jdinato.cz     |       info@jdinato.cz   |       +420 725 489 889     |    Obchodní podmínky   |      Doprava a platba    |      Velkoobchod

Výlety za šipkou II. - Táborový oheň

17.07.2021 Ladislav Chyba
Výlety za šipkou II. - Táborový oheň
Druhý prázdninový týden jsme využili k nabírání sil a zavítali do zákoutí naší zahrady. Společné chvíle nám zpestřil plápolající oheň a staré vzpomínky naplnilo očekávané posezení s dobrotami a kytarou. Nechte se také inspirovat a prožijte svůj normální a pohodový den, jak v dobách svého dětství.

Ne každý výlet musí nutně směřovat do dalekých končin. I proto jsme využili pohodlí a pohody zákoutí rodinné zahrady a roztopili táborový oheň. Jelikož není ale každý zkušeným zálesákem nebo skautem, zkusíme vás inspirovat, jak si osvojit metody rozdělání ohně pro případ, že by se náhodou dostavila chuť na pečený buřtík nebo rybu na ohni. Zkušení táborníci mohou přeskočit následující řádky a říct si "jdi na to".

Jak rozdělat oheň?

Už jen samotná příprava může být dobrým relaxačním počinem. Zazásobte se nějakým dřevem, to buď nasbírejte nebo pokud jste v pohodlí domova, využijte dřevník a naštípejte potřebné kusy dřeva. Majitelé krbů se již usmívají, protože vědí a jsou vybaveni a to i vhodným podpalovačem v podobě sušených šišek nebo jiným podobným materiálem. Méně zkušeným stejně dobře poslouží i obyčejný novinový papír na podpal. Skauti by si možná poradili, ale zápalky či zapalovač ocení i oni.

Dřevo si připravte  drobné na podpal a větši kousky na přikládání. Zase někteří se usmějí, ale nezkušení jistě ocení informaci, že velké poleno zápalkou nezapálí, stejně jako drobné dřevo a roští zase dlouho nevydrží. Papír nebo šišky, nejlépe sušené borové) jsou vhodným prostředkem na podpal.

Jak na založení ohniště

Než začnete s podpalem, dobře si rozmyslete, kde ohniště založíte. Vypálený trávník se z večerní kratochvíle jen tak nevzpamatuje. Je vhodné prostor ohraničit i kameny a utvoření tzv. ohniště. To brání samovolnému šíření ohně, aby zbytek zahrady nebo dětské hřiště nepřišlo zejména v sušších měsících k úhoně.

Z kamenů utvořte kruh tak, aby na sebe kameny těsně přiléhaly a do jeho středu dejte zmuchlaný papír nebo šišky. Na ně navrstvěte postupně drobné dřevo do tvaru pyramidy a zapalte. Pokud jste hranici správně sestavili a máte dostatečně suché dřevo, pravděpodobně se podařilo rozdělat oheň a hranice pomalu začne zapalovat větší a větší kousky dřeva. Nyní můžete přikládat postupně větší kusy.

Recept na pečené brambory z popela

Co by to bylo za táborák bez pečených brambor. Vyzkoušejte si klasický recept, kterým si lze obohatit kulinářský zážitek a rodinnou pohodu. Příprava ohniště pro pečené brambory v popelu, ale vyžaduje i trochu čas. Zásadní je totiž dostatečná vrstva horkého popela. Ten izoluje brambory od žhavých uhlíků, kterých se nesmí dotýkat, aby se nespálily, ale jen lehce pekly.

Varianta brambory v alobalu: 

Brambory omyjeme, potřete olejem, osolte a pevně uzavřete do alobalu a vložte do žhavého popela přibližně 20 cm od ohně a zahrňte. Brambory pečte cca 1 hodinu.

Varianta pečené brambory bet alobalu: 

Brambory vložte do žhavého popela ve slupce, zahrňte a oheň nechte pomalu vyhasínat. Podle velikosti brambor nechte péct asi 40 - 50 minut. Hotové brambory vyhrabejte, očistěte od popela, rozlomte a osolte, ale pozor při loupání, pálí.

Pečené brambory v popelu můžete podávat například s tvarohem, kouskem másla nebo jogurtovým dipem. Cítíte jak voní? Splňte si své představy a jděte na to!

Obrázek

Zdroj: Ladislav Chyba | Jdinato.cz

Odběr novinek